Menu Zamknij
baner na www (16)

Niepubliczna Szkoła Sztuki Tańca

Niepubliczna Szkoła Sztuki Tańca w Białymstoku jest jedyną w regionie dziewięcioletnią szkołą artystyczną, która przygotowuje uczniów do uzyskania dyplomu zawodowego tancerza. Daje możliwość najbardziej utalentowanym dzieciom i młodzieży na spełnienie marzeń – zawodową karierę taneczną. Program nauczania jest przygotowany zgodnie w wymogami obowiązującymi szkoły, które zostały wpisane do ewidencji szkół artystycznych. Organem nadzorującym działalność szkoły jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podstawowymi przedmiotami nauczania są: taniec klasyczny, taniec współczesny. Inne przedmioty to taniec ludowy i charakterystyczny, taniec dawny, techniki uzupełniające, partnerowanie, rytmika, umuzykalnienie, audycje muzyczne, historia tańca, akrobatyka, charakteryzacja.

Dzieci i młodzież uczą się w 15-osobowych klasach pod okiem wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej z odpowiednimi uprawnieniami. W pierwszej klasie zajęcia odbywają się 3 razy w tygodniu, w kolejnej 4 razy, a w wyższych klasach 5 razy w tygodniu.

Zajęcia prowadzone są w dogodny sposób – popołudniami oraz w soboty. Pozwala to uczniom kontynuować kształcenie w ich dotychczasowych szkołach ogólnokształcących i nie koliduje z nauką.

Dzieci rozpoczynają naukę w wieku 9 lat, najzdolniejsze mogą ubiegać się o przyjęcie do wyższych klas szkoły nawet do 16 roku życia. Nauka w szkole obejmuje 9-letni cykl kształcenia.

W 2018 roku na podstawie decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego szkoła uzyskała prawa szkoły publicznej.

Szkoła umożliwia:

Nasza Kadra

Karolina Bilska

Karolina Bilska

Historia tańca

Polonistka i socjolożka, absolwentka Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. Od 2018 roku pracuje w Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca, obecnie jest kierowniczką Działu Wydawniczego. Członkini zespołu ekspertów Polskiej Kroniki Tańca. Redaktorka rocznika „Studia Choreologica”. Autorka artykułów m.in. o twórczości choreograficznej kobiet w XX wieku. Współpracowała z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina i Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi, gdzie prowadziła zajęcia m.in. z socjologii kultury i historii tańca. Członkini Polskiego Forum Choreologicznego.

Radosława Bogusławska

Radosława Bogusławska

Taniec charakterystyczny

Joanna Frątczak

Joanna Frątczak

Taniec klasyczny

Tancerka, pedagog i choreograf. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. F. Parnella w Łodzi oraz Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie na wydziale Taniec na specjalności Pedagogika baletowa. Od najmłodszych lat związana była z Teatrem Wielki w Łodzi, gdzie występowała w takich spektaklach jak „Śpiąca królewna” czy „Dziadek do orzechów”, które otworzyły jej drogę na duże sceny w całym kraju. Karierę artystyczną rozpoczęła w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”. Od 2021 roku możemy ją oglądać na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Dotychczas zatańczyła w spektaklach: „Wesoła Wdówka” (Michał Znaniecki, Inga Pilchowska), „We Love Chopin” (Zofia Rudnicka, Alicja Ewa Złoch), „Jesus Christ Superstar” (Jakub Wocial, Santiago Bello), „Quo Vadis” (Piotr Półtorak, Alicja Ewa Złoch), „West Side Story” (Jakub Szydłowski, Jarosław Staniek, Katarzyna Zielonka), „Brodway Dance Club (Mateusz Stachura, Hanna Mocarska, Arkadiusz Jarosz), „Via Crucis”/ „Cavalleria Rusticana” (Michał Znaniecki, Inga Pilchowska), Baron Cygański (Maria Sartova, Jarosław Staniek, Katarzyna Zielonka), „Life is a Cabaret” (Mateusz Stachura, Hanna Mocarska, Arkadiusz Jarosz), „Księgi Zaczarowanego Fletu”(Michał Znaniecki, Inga Pilchowska), „Carmina Burana” (Mirosław Jacek Błaszczyk, Hanna Mocarska), „Pajace”/„Cavaleria Rusticana” (Michał Znaniecki, Inga Pilchowska). Od 2022 roku jest nauczycielką w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca.

Eliza

Eliza Kindziuk-Kosianko

Taniec współczesny

Choreografka, pedagog, tancerka. Swoją ścieżkę taneczną rozpoczęła w 1999 roku w Teatrze Tańca Caro. W 2009 roku wzięła udział w programie telewizyjnym „You Can Dance – Po Prostu Tańcz!”, w którym doszła do TOP8. W 2017 roku zdobyła licencjat na kierunku „Taniec Współczesny i Pedagogika Tańca” w austriackim Anton Bruckner Privatuniversität w Linz, w międzyczasie realizując wymianę w niemieckim Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem. Odbyła też staż w niemieckim teatrze WEE Dance Company/ Gerhart Hauptmann-Theater Görlitz-Zittau. Następnie została Zastępcą Kierownika Teatru Tańca Caro w Siedlcach. W 2019 roku stworzyła solo „SEE ME”, za które zdobyła nagrodę „Artistic Incentive Award” w Lizbonie w 2019 roku oraz 1. miejsce w konkursie choreograficznym „My Move” Scena Otwarta w Tarnowie w 2020 roku. W latach 2020-2022 współtworzyła kolektyw United Limbs. Od 2009 roku edukuje z tańca współczesnego, jazzowego, improwizacji oraz choreografii w polskich i zagranicznych szkołach tańca (Niemcy, Austria, Korea Południowa). W 2024 roku uzyskała tytuł magistra na kierunku „Choreografia” na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie i pozostała na uczelni jako wykładowczyni. Współpracowała z takimi choreografami i pedagogami tańca, jak m.in.: Gabriel Castillo, Regina van Berkel, Eldad Ben Sasson, Jarek Cemerek, Evangelos Poulinas, Jason Jacobs, Genevieve Coupal, Thierry Verger, Maciej Kuźmiński, Aleksandra Dziurosz. Od 2019 roku związana z NSST. Przygotowała tu kilkadziesiąt etiud, które wielokrotnie zdobyły pierwsze miejsca na konkursowym podium.

Hanna Mocarska

Hanna Mocarska

Taniec współczesny

Hanna to tancerka, choreograf, pedagog, teoretyk tańca. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu oraz Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie na Wydziale Tańca. Jej kariera zawodowa to szeroki wachlarz doświadczeń - od Państwowego Zespołu Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze", przez Mazowiecki Teatr Muzyczny aż do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Uczennice Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca w Białymstoku mają zaszczyt i przyjemność pracować z Hanią na co dzień. Jesteśmy wdzięczni, że mamy ją w naszym zespole.

Renata Paciukiewicz

Renata Paciukiewicz

Taniec ludowy

Alicja Złoch

Alicja Złoch

Dyrektor szkoły
Taniec klasyczny

Tancerka Polskiego Baletu Narodowego, magister sztuki, pedagog tańca klasycznego. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Warszawie oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Pedagogiki Baletu. Od 2004 roku związana z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, gdzie tańczyła we wszystkich baletach klasycznych, w baletach współczesnych oraz operach z repertuaru Teatru Wielkiego w Warszawie i współpracowała ze światowej sławy choreografami i reżyserami. Występowała na zagranicznych scenach baletowych m.in.w Barcelonie, Shangaiu, Petersburgu, Wilnie, Kijowie, Omanie, Sevilli. Była nauczycielką tańca klasycznego w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Warszawie, pełniła funkcję Zastępcy Dyrektora Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Siedlcach oraz głównego pedagoga tańca klasycznego. W 2012 roku na Ogólnopolskim Konkursie Szkół Baletowych została wyróżniona jako pedagog za profesjonalne przygotowanie uczennic. W 2018 roku otrzymała nagrodę nauczycielską II stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za zasługi wkładane w rozwój młodych adeptów sztuki. Jej uczennice były wielokrotnie nagradzane na międzynarodowych konkursach tańca w kraju i zagranicą.

Dlaczego Szkoła Sztuki Tańca?
Białystok i Podlasie jest kuźnią tanecznych talentów. Kluby, zespoły i kursy taneczne gromadzą dzieci i młodzież w każdym wieku. Część z nich pragnie po prostu nauczyć się tańczyć, część traktuje udział w zajęciach jako fantastyczną młodzieńczą przygodę i wartościową edukację. Są jednak dzieci, których nieprzeciętny talent sprawia, że marzą o karierze zawodowych tancerzy. To dla nich właśnie stworzono szkołę sztuki tańca. Przygotowuje ona do profesjonalnej kariery tanecznej
Czym różni się szkoła od innych propozycji dla uzdolnionych dzieci w regionie?
Niepubliczna Szkoła Sztuki Tańca została wpisana do ewidencji niepublicznych szkół artystycznych. To oznacza, że organem nadzorującym działalność szkoły jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organem wykonawczym sprawującym kontrolę jest Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Szkoła działa na podstawie statutu, który jest zgodny z przepisami obowiązującymi wszystkie szkoły artystyczne. To gwarancja wykształcenia, które pomoże w zawodowej karierze tanecznej. To jedyna w regionie szkoła, która przygotowuje do uzyskania dyplomu zawodowego tancerza.
Jak zostać uczniem szkoły?
Rekrutacja uczniów na nowy rok szkolny odbywa się wiosna każdego roku . W czerwcu przewidziane są sprawdziany przydatności. Kandydatów czeka spotkanie z komisją egzaminacyjną, która sprawdzi predyspozycje do nauki i wykonywania zawodu. Dokładne informacje odnośnie naboru uczniów znajdują się w zakładce Rekrutacja.
Skip to content