Menu Zamknij
Spektakle

SPEKTAKLE

Spektakle

"Niebieska Zasłona"Premiera: maj 2023
"Brakujące ogniwo" - Balet w jednym akcie. Premiera: czerwiec 2019
  • Spektakl baletowy z orkiestrą na żywo dedykowany dzieciom i młodzieży
  • Tańczy 30 tancerzy, gra 40 muzyków, śpiewa ponad 30 chórzystów
  • Wszyscy artyści to dzieci i młodzież
  • Premiera: czerwiec 2019

„Brakujące ogniwo” – spektakl baletowy z orkiestrą na żywo dedykowany dzieciom i młodzieży. Powstał w oparciu o libretto, które wraz z muzyką zostało nagrodzone w 2018 roku w konkursie organizowanym przez ZAiKS.
Spektakl to historia spotkania dwóch dziewczynek – Tosi i Oli, które trafiają do jednego pokoju w internacie. Tak zaczyna się ich przymusowa znajomość, która będzie wiodła przez nieufność, konflikt, zazdrość, aż po współpracę, wybaczenie i przyjaźń. To opowieść o zderzeniu dwóch różnych dziecięcych światów, różnych wrażliwości i o strachu, bo jednym z najważniejszych motywów spektaklu jest lęk.
W warstwie wizualnej widz może spodziewać się bajkowej scenerii z elementami, kojarzącymi się z końcem XIX wieku oraz łączonymi z disneyowską stylistyką.
Współpracy przy realizacji tego projektu podjęły się dwie szkoły artystyczne, działające w Białymstoku: Niepubliczna Szkoła Sztuki Tańca oraz Zespół Szkół Muzycznych im. J. Paderewskiego. Całe przedsięwzięcie zostało przygotowane przez dzieci i pedagogów z obu szkół.

ProdukcjaFundacja Rozwoju Sztuki Tańca
WspółorganizacjaNiepubliczna Szkoła Sztuki Tańca
Zespół Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego
Premiera18 czerwca 2019, Białystok
MuzykaAnna Maria Huszcza
ChoreografiaKarolina Garbacik
LibrettoAgata Wieczyńska – Krawiec
Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku pod dyrekcją Kazimierza Dąbrowskiego
ScenografiaMałgorzata Tarasewicz-Wosik
KostiumyŁucja Grzeszczyk
Justyna Sochoń
Asystenci choreografaOlesia Sheremet, Michalina Pawlukiewicz, Alicja Złoch
Przygotowanie chóruEmilia Dobrzyńska
Przygotowanie sekcji perkusjiAdam Krzyczkowski
Projekty graficznePaweł Dudko (We Shoot People)
ŚwiatłoMateusz Bułatewicz
Koordynator projektuAnastazja Popławska
"Pinokio" - Musical dziecięcy na podstawie baśni Carlo Collodiego. Premiera: czerwiec 2018
  • Musical dziecięcy na podstawie baśni Carlo Collodiego
  • Premiera: czerwiec 2018

Pinokio – musical dziecięcy zrealizowany przez uczniów Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca, Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Padarewskiego oraz Chóru Dziecięcego Opery i Filharmonii Podlaskiej. Na scenie występuje łącznie około 100 śpiewaków, muzyków i tancerzy. Kierownikiem artystycznym wydarzenia oraz dyrygentką chóru jest Ewa Barbara Rafałko. Choreografię stworzyły wspólnie Karolina Garbacik, Olesia Sheremet, Katarzyna Daszuta. Kierownikiem muzycznym oraz dyrygentem orkiestry -Kazimierz Dąbrowski. Muzyka na potrzeby widowiska została skomponowana w 2016 roku na zamówienie Filharmonii Gorzowskiej przez Szymona Godziemba–Trytka – kompozytora młodego pokolenia zdobywającego najwyższe laury w konkursach.  Tekst na podstawie baśni Carlo Collodiego napisała Małgorzata Szwajlik.
Pinokio Carlo Collodiego należy do kanonu światowej literatury dziecięcej oraz do najpopularniejszych książek wszech czasów. Choć historia drewnianego pajacyka napisana została ponad 100 lat temu, wciąż zachwyca i uczy; śmiech miesza się w niej ze łzami, komizm z tragizmem, prawda z fantazją. To piękna ponadczasowa opowieść, która pokazuje, jak wielka jest siła miłości i nadziei, dzięki którym nigdy nie jest za późno, by odnaleźć w sobie dobro.

Informacje o musicalu:

Orkiestra Symfoniczna ZSMkoncertmistrz – Izabela Ignatowska
bibliotekarz – Maria Orzechowska
Uczniowie sekcji wokalnejprzygotowanie wokalne – Ewa Barbara Rafałko
Chór Dziecięcy OiFPprzygotowanie chóru – Ewa Barbara Rafałko
akompaniator – Marcin Nagnajewicz
koordynator pracy chóru – Dominika Kraśnicka
Uczennice Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca kl. I i IIIopiekun klas – Klaudia Nierodzik
Choreografia i ruch scenicznyKatarzyna Daszuta
Karolina Garbacik
Olesia Sheremet
Opieka reżyserskaJustyna Schabowska
Kierownictwo artystyczneEwa Barbara Rafałko
Kierownictwo muzycznedyrygent – Kazimierz Dąbrowski
Koncerty poruszone. Młoda sztuka w trzech odsłonach

„Koncerty poruszone. Młoda sztuka w trzech odsłonach” to projekt artystyczno-edukacyjny z dziedziny: muzyki, tańca i sztuk wizualnych, otwarty w sieci dla szerokiego grona odbiorców z całej Polski.

Projekt składa się z cyklu 3 koncertów muzyki młodych kompozytorów polskich, wykonywanej na żywo przez muzyków z orkiestry Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku z towarzyszącą jej choreograficzną ilustracją taneczną. Koncerty odbędą się w przestrzeniach Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku w oprawie artystycznej prezentowanych tam dzieł plastyczno-wizualnych.


Młodzi muzycy-uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku pod okiem dyrygenta Kazimierza Dąbrowskiego zagrają 3 koncerty składające się z utworów kompozytorów XXI wieku. Do każdego koncertu zostanie specjalnie ułożona choreografia taneczna, korespondująca z danym utworem muzycznym, zaprezentowana przez młodych adeptów sztuki
tańca – uczniów Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Wykonywany na żywo taniec (3 premiery – każda przygotowywana przez innego choreografa) będzie dodatkowym środkiem artystycznego wyrazu, który w połączeniu z muzyką i przestrzenią galerii sztuki wzbogaci pole interpretacji, przeżywania emocji i odbioru dzieła przez widzów.  Koncerty będą relacjonowane na żywo poprzez transmisje internetowe w czasie rzeczywistym dostępne bezpłatnie dla każdej zainteresowanej osoby. 


Wydarzenie odbędzie się w Białymstoku w drugiej połowie grudnia 2020 r. Do jego realizacji zostaną wykorzystane e-narzędzia takie jak: streamingi on line, nagrania video i live’ów, Facebook, You Tube.


Projekt będzie realizowany we współpracy z czterema partnerami:

  1. Galerią im. Sleńdzińskich
  2. Niepubliczną Szkołą Sztuki Tańca w Białymstoku
  3. Zespołem Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku
  4. Studiem Działań Kreatywnych „Danceoffnia”

Kompozytorzy utworów zaprezentowanych podczas koncertów zostaną wybrani spośród laureatów ostatniej edycji programu „Muzyka naszych czasów”, promującego kompozycje XXI wieku, a prowadzonego przez Stowarzyszenie Akademia wraz z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Będą to twórcy młodego pokolenia. Wykonawcami i interpretatorami ich dzieł także będą początkujący artyści – uczniowie ZSM w Białymstoku i tancerze NSST. Mentorami w projekcie będą cenieni twórcy z bogatym dorobkiem artystycznym – dyrygent Kazimierz Dąbrowski i choreografowie: Alicja Złoch, Eliza Kindziuk i Izabela Zawadzka.


Celem projektu jest promowanie i pokazywanie dokonań młodych twórców z naszego regionu, zgodnie z nazwą projektu: „Młoda sztuka w trzech odsłonach.” Mimo, że na pierwszym planie znajdzie się zatem praca młodych artystów, chcemy pokazać także ich dojrzałą stronę twórczości – podkreślić fakt, że mimo młodego wieku, są w stanie improwizować, budować świadomie ruch, występować w roli nie tylko odtwórcy, ale także kreatora. Współczesna muzyka daje ogromne pole manewru dla artysty tancerza, a wzajemne przenikanie się sztuk: muzyki, tańca, plastyki stwarza duże możliwości interpretacyjne. Dzięki współpracy adeptów i dojrzałych twórców powstaną dzieła o wysokiej wartości artystycznej i wysokim potencjale edukacyjnym. Wśród instrumentów muzycznych, które będzie można usłyszeć na koncertach znajdą się: fortepian, skrzypce, kontrabas oraz inne instrumenty klawiszowe, dęte, strunowe czy basowe. Z kolei każda z
trzech premierowych choreografii zostanie stworzona dla 2-3 występujących tancerzy.


Eksperymentowanie i poszukiwanie to jedne z wyraźniejszych cech sztuki współczesnej. Będą one motywem przewodnim pracy nad ruchem podczas opracowania Koncertów. Choreografowie wypracują z adeptami sztuki tańca tematy podczas wspólnych poszukiwań improwizacyjnych. Ruch powstanie w dialogu pomiędzy choreografem i tancerzem. Stworzone choreografie będą
pozostawały w relacji nie tylko z muzyką, lecz również odnosiły się do konkretnej przestrzeni, w której odbywać się będą koncerty. Taniec zespoli wszystkie elementy koncertu – wizualne, dźwiękowe, przestrzenne. Taka forma współpracy jest charakterystyczna obecnie w pracy w zawodowym teatrze tańca. Widz,
natomiast, otrzyma bardzo zindywidualizowaną, wręcz osobistą wypowiedź taneczno-muzyczną. Przygotowując uczniów do podjęcia zawodu tancerza, chcemy otwierać go na różnorodne formy wykonawcze i metody pracy.

Miejsce realizacji zadania

    Białystok:
  1. Siedziba Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Waryńskiego 24 A – pierwszy koncert.
  2. Siedziba Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Legionowej 2 – drugi koncert
  3. Siedziba Galerii im. Sleńdzińskich przy ul. Wiktorii- trzeci koncert
Project Team
Kazimierz Dąbrowskidyrygent orkiestry
Eliza Kindziukchoreograf
Izabela Zawadzkachoreograf
Alicja Złochchoreograf
Anastazja Popławskakoordynatorka projektu
Anna KalinowskaSpecjalista ds. komunikacji i mediów
„Koncerty Poruszone. Uczę się ciała na pamięć… Baczyński 21”

Kontynuacja formuły Koncertów Poruszonych. Projekt realizowany w 2021 zakładał stworzenie cyklu taneczno- ruchowych etiud, na podstawie wybranych wierszy poety – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz ich prezentacja w ramach 1 koncertu.

Cały projekt opierał się na procesie twórczym, głęboko angażującym biorącą w niej udział artystyczną młodzież regionu. Jego efektem była prezentacja 6 taneczno-muzyczno-słownych etiud. Każda z etiud to artystyczne opracowanie jednego z wierszy, będąca przy tym efektem współpracy zespołu młodych twórców:

  1. tancerzy, którzy operując językiem tańca współczesnego stworzyli choreografie do słów poety
  2. muzyków – którzy ten sam wiersz interpretowali w warstwie muzycznej oraz
  3. uczniów studium wokalnoaktorskiego, których zadaniem było opracowanie sposobu prezentacji słów wiersza

W pokaz zaangażowanych było 24 uczniów, realizujących etiudy w 6 zespołach w których w skład wchodzili uczniowie z Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku, Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku oraz Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku.

 

ReżyseriaKarolina Garbacik
Przygotowanie taneczneEliza Kindziuk
Przygotowanie muzyczneKazimierz Dąbrowski
Przygotowanie aktorskiePaweł Szymański
Realizacja

Znów wędrujemy – Weronika Jeleśniański, Weronika Kalupa, Oliwia Kardasz, Julia Czech, Dominika Prytuła,
Michał Cimoch (warstwa elektroakustyczna)

Miłość (O nieba płynnych pogód) – Weronika Juchimiuk, Magdalena Winnicka, Iga Badurska, Mateusz Dawidziuk

Biała Magia – Julia Kuzyka, Zuzanna Knyszewska, Jakub Muszyński, Jakub Gujda

Pragnienia – Hanna Iwanicka, Aleksandra Trochimczuk, Łukasz Bojaczuk

Z wiatrem – Martyna Pola Osińska, Tomasz Horodeński, Daniel Zawistowski, Krzysztof Janowicz

Niebo złote ci otworze – Zuzanna Burak, Gabriela Surowiec, Natalia Urlewicz, Magdalena Kamińska

Zadanie dofinansowano ze środków z budżetu Miasta Białegostoku.

Skip to content